23. Olağan Genel Kurulu Toplantısı yapıldı23. Olağan Genel Kurulu Toplantısı yapıldı

Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Manisa Bölgesi Sulama Kooperatifler Birliği 23. Olağan Genel Kurulu Toplantısı yapıldı. Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan toplantıda divan başkanlığına Ali Çavdar seçilirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Kaya da toplantıya katıldı.

Türkiye Sulama Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Halis Uysal yaptığı konuşmasında “Manisa’mızda 108 tane sulama kooperatifimiz mevcuttur. Sulamanın en büyük gideri tarımsal elektrik olup merkez birliğimizin girişimleri neticesinde biriken faizleri kaldırarak anapara periyodik olarak taksitler halinde ödenmesi sağlanmıştır bu da çare değildir. Tarımsal elektrik üzerinde bulunan katma değer vergisi yüzde 18’den yüzde bire indirilmesi kaçak elektrik yüzde 17 belediye hissesi yüzde 5 TRT payı gibi yüzde 41’e varan ilavelerin kaldırılması eskiden olduğu gibi yüzde 30 destekleme primi verilmesidir” dedi.

Uysal, güneş enerjisi kurma çalışmalarının da hız kazandığını belirtti. Uysal, “En önemlisi ise faturalarımızı aydan aya değil altı ayda bir çıkarılması konusunda gündemde olup önümüzdeki sezonda uygulamaya başlanması çalışmalarımız devam etmektedir.  Kooperatiflerimizin DSİ Genel Müdürlüğü ile yapılan çalışma neticesinde 15 yıl olarak yapılan sözleşmeleri 30 yıl olarak gerçekleştirdik. Bu uzama neticesinde kooperatiflerimizin ödemelerde rahat bir nefes alacakları kanısındayım” ifadelerini kullandı.

 Uysal sözlerine şöyle devam etti: “Yapısal olarak Avrupa Birliği tarafından uyum çerçevesinde genel kurullar 4 yılda bir kooperatiflerin genel kurulları tasdiklerinde bölge birliklerin onayın bırakılması konusunda merkez birliğimizce takip edilmekte olup kurulumuza teşekkür ediyorum. Genel Kurulumuzun Manisa’ya ve ulusumuza hayırlı olmasını diliyorum.”

1163 sayılı kanun kapsamında 1969’da kabul edilen kooperatifler yasasına istinaden 1970’de Akhisar Beyoba Köyünde Türkiye’de ilk sulama kooperatifi aynı yasaya istinaden 1994’de Türkiye’de ilk S.S Manisa Bölge Birliği 2001’de bünyesinde 27 bölge birliği 2 bin 500 sulama kooperatifi bir milyon 800 bin çiftçiyi bağrında bulunduruyor.1 Temmuz 2017 Cumartesi 12:43

http://www.akhisaryorum.com/haber/23-olagan-genel-kurulu-toplantisi-yapildi-4555.html