Ölçü ve Tarı Aletleri İçin Önemli Uyarı

Akhisar Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayenesi Son Gün 28 Şubat 2017 olduğu bildirildi.

Ölçü ve Tarı Aletleri İçin Önemli Uyarı

Akhisar Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada Ölçü ve Tartı Aletlerinin Muayenesi Son Gün 28 Şubat 2017 olduğu bildirildi.

Akhisar Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanımının sağlanılması, muayenesi ve damgalanması işlemleri çerçevesinde, 28 Şubat 2017 Salı gününe kadar periyodik muayene müracaatında bulunmayanlara 1.835 TL idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 30 Aralık 2016 Tarihli ve 29934 sayılı Resmi gazetede yayınlanan Tartı aletleri Muayene Yönetmeliğinde yapılan değişiklikte;

2.MADDE (3) Grup merkezi belediye ölçü ayar memurlarınca muayene edilecek tartı aletleri şunlardır:

a) Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri,

b) Yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden;

1) Masa terazileri,

2) Asma teraziler,

3) Tek kollu kantarlar,

4) İbreli teraziler.

c) İl müdürlükleri ve grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluklarına yapılan müracaatlarda, muayene ve damga ücretlerinin ilgili hesap numaralarına yatırıldığına dair makbuz veya banka dekontu dilekçe ekinde yer alır. Yetkili muayene servislerince yapılan muayeneler için muayene ücreti muayene sonrasında tahsil edilir.”

Tartı aleti kullanıcıları tarafından periyodik muayene için; tartı aletinin tipi, markası, seri numarası, sınıfı ve kapasitesinin yer aldığı ve Bakanlık internet sitesinde yayımlanan tartı aleti muayene başvuru formuyla; yetkili muayene servislerine ve grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluklarına müracaat edilir. Yapılan başvuru sonrası müracaat edildiğini gösteren bir belge alınması ve söz konusu belgenin, tartı aletinin muayenesi yapılıncaya kadar muhafaza edilmesi ve tale edilmesi halinde ilgililere ibraz edilmesi gerekmektedir.

Belediyemizde ;

Meslek gruplarından sadece pazarcı esnafının elektronik ve mekanik terazileri muayene edilmektedir.

Ayrıca 2000 kg kadar çekeri olan mekanik kantar kullanan değişik meslek guplarından esnafların muayenesi yapılmaktadır.

 

Diğer meslek gruplarından olan esnaflarımızın ölçü ve tartı aletlerinin muayenesini yaptırmaları için; aşağıdaki özel damga şirketleriyle irtibata geçerek, randevu almaları rica olunur.

ÖZEL DAMGA ŞİRKETLERİ

FİRMA ADI

ADRESİ

TELEFONU

VENTO İNŞAAT TURİZM ENDÜSTRİYEL HİZMETLER SAN. TİC. LTD. ŞTİ

7140 SOK. NO:8 PINARBAŞI İZMİR

0232 479 38 39

EGEMET KALİBRASYON ÖLÇÜM TİC.LTD.ŞTİ.

6172 SOKAK NO:8 IŞIKKENT/İZMİR

0232 472 06 04

RAMİS YETKİLİ MUAYENE SERVİSİ (ŞABAN ÖZVATAN)

MERİÇ MAH. 5746/4 SOK. NO:22 KAT:3 MTK ÇARŞISI BORNOVA/İZMİR

0232 431 30 36

TEMUR MUHAMMED MUSTAFA YUNUS EMRE

ARTI YETKİLİ MUAYENE SERVİSİ BALÇOVA/İZMİR

0 (554) 952 74 3022 Ocak 2017 Pazar 17:25

http://www.akhisaryorum.com/haber/olcu-ve-tari-aletleri-icin-onemli-uyari-4025.html